modyfikacja 14.07.2009 11:01 | odsłon 8905
Programy Edukacyjne
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
15.11.2016 10:27 Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli
Powiat Tarnowski realizuje projekt pt. „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli – drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet III Działanie 3.5 PO KL.

Celem projektu jest poprawa jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Tarnowskim, poprzez wdrożenie kompleksowych planów wspomagania szkół i przedszkoli.
 
Projekt realizowany będzie od sierpnia 2013 r. do czerwca 2015 r. w 155 placówkach – przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie 16 gmin - Ciężkowice,Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno.

W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:

1. Opracowanie i monitorowanie Powiatowego Programu Wspomagania
2. Przeprowadzenie procesu wspomagania w szkołach i przedszkolach
3. Prowadzenie lokalnych sieci współpracy i samokształcenia.

Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji oraz Koordynatorzy sieci będą dbać o prawidłowy przebieg realizacji zadań.

W projekcie przewidziano współpracę z instytucjami: Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Poradnią
Psychologiczno- Pedagogiczną oraz Biblioteką Publiczną w Tarnowie.

indeks.jpg
16.05.2012 10:24 2012-05-16 09:36 "Twoja szansa na rozwój"- rekrutacja na rok szkolny 2012/2013
baner_kl_nss_pt_ue_efs.jpg

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.
Projekt jest realizowany w Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie w okresie od 1 sierpnia 2011 roku do 31 lipca 2013 roku.
Rekrutacja uczestników na rok szkolny 2012/2013 trwa od 1 – 15 września lub do wyczerpania miejsc.
Rekrutacją objęci będą uczniowie uczęszczający do LO przy ZSP w Tuchowie, którzy mieszkają na terenie województwa małopolskiego oraz wykazują braki edukacyjne z przedmiotów obejmujących zajęcia wyrównawcze, posiadają problemy w nauce, wykazują dobre wyniki w nauce, wykazują szczególne uzdolnienia w przypadku zajęć dodatkowych.
Nie przegap okazji i weź udział w rekrutacji do Szkoły która trwa od 7 maja do 15 czerwca 2012 r.

W ramach projektu będziesz mógł wziąć udział w całkowicie darmowych zajęciach z:

- matematyki
- geografii
- j. angielskiego
- j. niemieckiego
- matematyki (rozwijające)
- taneczne-dodatkowe
- sportowe-dodatkowe
- psycholog
- doradca zawodowy

Więcej informacji na stronie www.powiat.tarnow.pl i www.zsp.tuchow.pl oraz na: www.facebook.com/ZSPTuchow lub pod adresem:

    Starostwo Powiatowe w Tarnowie
    ul. Narutowicza 38
    tel. 14 688 33 70

    ZSP w Tuchowie
    ul. Reymonta 19
    tel. 14 652 58 19

Do pobrania:

- regulamin projektu
- załącznik nr 1 do regulaminu
- załącznik nr 2 do regulaminu
- załącznik nr 3 do regulaminu
- ulotka 1
- ulotka 2


plakat_starostwo wybrano (2).jpg
19.04.2012 10:27 "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej Specjalnej przy SOSW w Zbyl. Górze
Powiat Tarnowski w okresie od 1 lutego 2012 roku do 31 grudnia 2012 roku będzie realizował projekt systemowy p.t. "Indywidualizacja  procesu nauczania i wychowania  uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej Specjalnej przy SOSW w Zbylitowskiej Górze" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych, którego wartość wynosi 30.000 zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej Specjalnej funkcjonującej w ramach Zespołu Szkół Specjalnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze.

W ramach projektu realizowane będą zajęcia dodatkowe, wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego na podstawie programu indywidualizacji opracowanego przez Zespół specjalistów, tj.:

1. Zajęcia dla dzieci z trudnościami z zakresu edukacji matematycznej w wymiarze 120 h - projektodawca przewiduje utworzenie 2 grup zajęciowych w roku szkolnym 2011/2012 i 2 grup zajęciowych w roku szkolnym 2012/2013. Każda z grup przejdzie 30 h cykl zajęć z zakresu edukacji matematycznej prowadzonych metodą Montessori. Zajęcia skierowane będą do wszystkich dzieci, odbywać się będą bezpośrednio po lekcjach. Zajęcia będą trwały 45 minut.
2. Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy - w wymiarze 180 h. Przewiduje się utworzenie 3 grup zajęciowych po 2 dzieci w grupie, w roku szkolnym 2011/2012 i 3 grup zajęciowych po 2 dzieci w grupie, w roku szkolnym 2012/2013. Zajęcia te będą się odbywały bezpośrednio po lekcjach i będą miały formę zajęć indywidualnych po 60 minut dla grupy.
3. Specjalistyczne zajęcia z hipoterapii  – 240 h. Utworzone zostanie 4 dwuosobowe grupy w roku szkolnym 2011/2012 i 4 dwuosobowe grupy w roku szkolnym 2012/2013. Zajęcia te będą się odbywały bezpośrednio po lekcjach i będą miały formę zajęć indywidualnych po 60 minut dla grupy.
4. Specjalistyczne zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej – 60 h zajęć indywidualnych oddziaływań terapeutycznych dla 5-osobowej grupy w roku szkolnym 2011/2012 i 5-osobowej grupy w roku szkolnym 2012/2013. Zajęcia te będą się odbywały bezpośrednio po lekcjach i będą miały formę zajęć indywidualnych po 60 minut dla grupy.

Plakat_v4.jpg


12.09.2011 15:01 "Tańcem połączeni"
Projekt "Tańcem połączeni...'' finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 POKL "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich". Projekt realizowany dla 80 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego: ZSOiZ Ciężkowice (20 uczniów), ZSOiZ Gromnik (20 uczniów), ZSP Ryglice (20 uczniów) i LO Tuchów (20 uczniów) w okresie 01.08.2011 - 31.12.2011. Projekt zakłada przeprowadzenie pozalekcyjnych warsztatów tańca towarzyskiego dla uczniów, które pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania, uzdolnienia i predyspozycje taneczne, a także poprawią ogólną sprawność ruchową i motoryczną. Działania podejmowane w projekcie będą przesłaniem dla młodzieży jak można alternatywnie, aktywnie spędzać wolny czas bez wykorzystywania komputera czy telewizji. Uczestnicy projektu wezmą udział w spektaklu tanecznym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca w Tarnowie, jako praktyczne uzupełnienie wiedzy nt sztuki tańca. Po zakończonych warsztatach tańca towarzyskiego zorganizowany zostanie międzyszkolny turniej tańca towarzyskiego z nagrodami. Na turniej zostaną zaproszone władze powiatowe, gminne, grono pedagogiczne, a także okoliczni mieszkańcy, przez co zainicjowany zostanie proces integracji lokalnej i upowszechnienia edukacji kulturalnej.

plakat.jpg
02.09.2011 14:52 "Taniec dobry na wszystko"
Projekt "Taniec dobry na wszystko'' finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 POKL "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich". Projekt realizowany dla 80 uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego: ZSLiT Wojnicz (20 uczniów), ZSP Radłów (20 uczniów), ZSP Zakliczyn (20 uczniów) i ZSP Żabno (20 uczniów) w okresie 01.08.2011 - 31.12.2011. Projekt zakłada przeprowadzenie pozalekcyjnych warsztatów tańca towarzyskiego dla uczniów, które pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania, uzdolnienia i predyspozycje taneczne, a także poprawią ogólną sprawność ruchową i motoryczną. Działania podejmowane w projekcie będą przesłaniem dla młodzieży jak można alternatywnie, aktywnie spędzać wolny czas bez wykorzystywania komputera czy telewizji. Uczestnicy projektu wezmą udział w spektaklu tanecznym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca w Tarnowie, jako praktyczne uzupełnienie wiedzy nt sztuki tańca. Po zakończonych warsztatach tańca towarzyskiego zorganizowany zostanie międzyszkolny turniej tańca towarzyskiego z nagrodami. Na turniej zostaną zaproszone władze powiatowe, gminne, grono pedagogiczne, a także okoliczni mieszkańcy, przez co zainicjowany zostanie proces integracji lokalnej i upowszechnienia edukacji kulturalnej.

plakat_1.jpg
06.01.2010 14:59 "Gastronomia i Hotelarstwo - Twoją szansą na rynku pracy"
Projekt realizowany jest od 1 stycznia 2010 r. do 31 lipca 2011 r. na terenie 12 szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym gastronomicznym lub hotelarskim (z wyłączeniem kształcenia osób dorosłych), dla których Powiat Tarnowski, Bocheński, Brzeski i Dąbrowski jest organem prowadzącym: z Bochni, Brzeska, Ciężkowic, Czchowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Dębna, Radłowa, Ryglic, Tuchowa, Wojnicza, Zakliczyna i Żabna. Projekt zakłada przeprowadzenie pozalekcyjnych zajęć wyrównawczych i/lub poszerzających w zakresie przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej i hotelarskiej, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatyki, języków obcych i przedsiębiorczości, specjalistycznych kursów umożliwiających zdobycie kwalifikacji zawodowych zwiększających szanse na rynku pracy. Uzupełnieniem zajęć będą wyjazdy edukacyjne ukazujące praktyczne możliwości wykorzystania wiedzy. W ramach projektu zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt oraz pomoce naukowe, które zapewnią innowacyjny charakter prowadzonych zajęć i wysoki poziom kształcenia.

starostwo_gih_plakat_02 [].jpg
14.07.2009 09:53 „Twoja inwestycja w przyszłość”
„Twoja inwestycja w przyszłość” - Działanie 9.1 (Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty) w ramach PO „Kapitał Ludzki”.
Realizacja rozpocznie się już w sierpniu br. a zakończy w lipcu 2011 r. Wsparciem zostanie objętych 9 liceów ogólnokształcących, dla których powiat tarnowski jest organem prowadzącym. Są to szkoły z Ciężkowic (113 uczniów), Gromnika (195 uczniów), Radłowa (75 uczniów), Ryglic (38 uczniów), Skrzyszowa (41 uczniów), Tuchowa (195 uczniów), Wojnicza (129 uczniów), Zakliczyna (150 uczniów) i Żabna (60 uczniów). Ponadto beneficjentami ostatecznymi projektu będzie 18 nauczycieli, wśród których zdiagnozowano zapotrzebowanie na zajęcia z zakresu animacji kulturalnej. Projekt zakłada przeprowadzenie pozalekcyjnych zajęć wyrównawczych i/lub poszerzających w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatyki, języków obcych, historii oraz dodatkowych zajęć psychoedukacyjnych, teatralnych, przedsiębiorczości, samoobrony i elementów doradztwa zawodowego dla uczniów. Uzupełnieniem zajęć będą wycieczki ilustrujące uczniom nabytą wiedzę.
Celem projektu jest podniesienie poziomu i atrakcyjności oferty edukacyjnej liceów ogólnokształcących w powiecie tarnowskim oraz wiedzy i wyników w nauce uczniów. Udział w projekcie ułatwi beneficjentom dostęp do oferty kulturalnej oraz poszerzy ich kompetencje i umiejętności przydatne w przyszłej karierze zawodowej.
W ramach projektu zostaną zakupione pomoce naukowe, podręczniki, laptopy, rzutniki multimedialne, które będą wykorzystywane w ramach prowadzonych warsztatów i    szkoleń, dzięki czemu zapewnią innowacyjny charakter prowadzonych zajęć i wysoki poziom kształcenia.


Plakat_v2.jpg
14.07.2009 09:49 „Zdążyć z pomocą – wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych”
„Zdążyć z pomocą – wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych” w ramach priorytetu IX „Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach”, Działania 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”.Projekt, którego koszty oszacowano na około 440 tys. zł, będzie realizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze, jedynej placówce kształcenia specjalnego prowadzonej przez powiat tarnowski, w której uczą się dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Projekt skierowany jest do uczniów, którzy uczą się w szkole podstawowej lub gimnazjum w SOSW, posiadają stałe lub tymczasowe zameldowanie na terenie województwa małopolskiego oraz posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
W ramach projektu prowadzone będą zajęcia:
1. Dydaktyczno-wyrównawcze i specjalistyczne z:
- matematyki i przyrody - preferowani będą uczniowie z lekką niepełnosprawnością intelektualną.
- hipoterapii – terapią zostaną objęci wszyscy uczestnicy projektu ze względu na jej uniwersalne działanie terapeutyczne.
- gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej – terapia  w pierwszej kolejności obejmie dzieci z wadami postawy i dysfunkcjami aparatu ruchowego.
- logopedii - terapia obejmie grupę uczniów najbardziej zaburzonych w sferze komunikowania się w języku ojczystym.
- arteterapii - zajęcia  dotyczyć będą dzieci z problemami emocjonalnymi
i nadpobudliwością psychoruchową.
2. Doradztwo i opieka psychologiczno-pedagogiczna
Wsparciem psychologicznym objęci będą wszyscy uczestnicy projektu.
3. Poradnictwo i doradztwo edukacyjno-zawodowe dla uczniów gimnazjum.

5.jpg   13.jpg
14.07.2009 09:45 "Otwieramy drogę do kariery"
Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów:
- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie,
- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie,
- Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu,
- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie

w ramach Działania 9.2 "Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wartość projektu ogółem - 314375,00 zł, w tym:
wartość dofinansowania - 85% - 267218,75 zł
wkład własny - 15% - 47156,25 zł

Kto może brać udział w zajęciach?
1. uczniowie posiadający stałe zameldowanie na terenie Powiatu Tarnowskiego, tj. obszarze wiejskim lub mieście do 20 tys. mieszkańców,
2. uczniowie klas od I do IV szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe (z wyłączeniem kształcenia osób dorosłych), dla których Powiat Tarnowski jest organem prowadzącym,
3.
a) uczniowie wykazujący braki edukacyjne z poszczególnych przedmiotów - przypadku dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych zgodnie z działaniami realizowanymi w danej szkole,
b) uczniowie wykazujący uzdolnienia bądź dobre wyniki w nauce - w przypadku pozostałych zajęć zgodnie z działaniami realizowanymi w danej szkole,
c) uczniowie wykazujący szczególną potrzebę oraz przydatność w przyszłości.

Wykaz realizowanych zadań:
ZSP Radłów
1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki,
2. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego,
3. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z przedmiotów zawodowych.
ZSP Tuchów
1. Szkolenie w zakresie obsługi oprogramowania CAD/CAM/CAE,
2. Dodatkowe zajęcia dla uczniów przygotowujące do egzaminu,
ZSLiT Wojnicz
1. Doradztwo edukacyjno-zawodowe,
2. Warsztaty profesjonalnej obsługi klienta, negocjacji, komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie z trudnym klientem, samorozwoju,
3. Kółka zainteresowań,
4. Kursy specjalistyczne,
5. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z 4 przedmiotów: technika, rysunek techniczny, matematyka, fizyka,
ZSP Zakliczyn
1. Zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów technikum mechanicznego oraz zajęcia przygotowujące do studiów na kierunkach technicznych dla uczniów technikum budowlanego.
2. Wycieczki
3. Szkolenia językowe,
4. Szkolenia w zakresie obsługi obrabiarek sterowanie numerycznie,
5. Gastronomia zjednoczonej Europy - standardy obsługi gości,
6. Kurs decoupage.
14.07.2009 09:42 „Wio koniku a jak się postarasz”
„Wio koniku a jak się postarasz” w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 r. „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych”. Ogólny koszt programu wynosi 53975 zł, z tego wkład własny Powiatu Tarnowskiego wynosi 19790 zł, co stanowi 37 %, dotacja celowa z budżetu państwa wynosi 34185 zł. Na wkład własny Powiatu Tarnowskiego składają się: aport rzeczowy 14400 zł,  środki finansowe powiatu 5390 zł. Zakłada się, że w realizacji programu weźmie udział 34 niepełnosprawnych uczniów.  Okres realizacji  od 13.10. do 15.12.2008 r. Miejsce realizacji – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze.

Program zakłada:
* Przeprowadzenie w okresie ponad 2 miesięcy cyklicznych zajęć hipoterapii dla 24 niepełnosprawnych dzieci.
* Poprawienie stanu zdrowia dzieci objętych terapią, a konkretnie: poprawa równowagi, poprawa koordynacji ruchowej, normalizacja napięcia mięśniowego, pojawienie się mowy spontanicznej, usprawnienie orientacji przestrzennej i autoorientacji, wykształcenie umiejętności i postaw społecznych, zmniejszenie poziomu lęku, zdolność do panowania nad emocjami, umiejętność znoszeni i przezwyciężania trudności i niebezpieczeństw, rozszerzanie słownictwa.
* Wzrost aktywności ruchowej dzieci, a przez to podejmowanie różnych nowych form aktywności społecznej (spotkania, kontynuacja rehabilitacji)
* Nabycie przez uczniów SOSW kompetencji społecznych i zawodowych, dalsze planowanie działań edukacyjnych.
* Podniesienie pozytywnej samooceny dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców poprzez uczestnictwo w zajęciach.

Rysunek001.jpg
 
12