modyfikacja 06.02.2016 12:45 | odsłon 3994 | autor Karina Chochół


ZMIANY DOTYCZĄCE DODATKOWEGO ZATRUDNIANIA OSÓB WSPIERAJĄCYCH KSZTAŁCENIE SPECJALNE

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące dodatkowego zatrudniania w szkołach i przedszkolach nauczycieli/specjalistów czy też pomocy nauczyciela dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone

ZMIANY W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA W ZAWODACH

Wprowadzenie podstaw programowych dla 3 nowych zawodów, a także wykreślenie postanowień dotyczących zawodu „Technik mechanizacji rolnictwa” - to zmiany wynikające z projektowanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach.
Mają zacząć obowiązywać już od roku szkolnego 2016/2017.



2016 ROK TO OSTATNI ROK REALIZACJI GODZIN KARCIANYCH. 

Od 1 września 2016 r. Karta Nauczyciela nie będzie obligować do realizacji zajęć z uczniami ponad określone pensum. Ponadto, jeszcze w tym roku nauczyciele placówek niepublicznych zostaną w pełni objęci odpowiedzialnością dyscyplinarną, a postępowanie dyscyplinarne nauczycieli zostanie na nowo uregulowane. 



JEDNOLITY TEKST USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY

Nowy jednolity tekst ustawy o systemie oświaty obejmuje zmiany wprowadzone w latach 2004-2015 przez 49 innych ustaw oraz przepisami zmieniającymi ogłoszonymi przed 4 grudnia 2015. Zawiera on również zmiany, które wchodzą w życie w najbliższych latach. 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000045


OŚWIATA - ZMIANY W PRAWIE

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 20 lutego 2015 r. wprowadza nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego,
 możliwość zwiększenia liczby uczniów w klasach I-III,
zmianę zasad zatrudniania nauczycieli do projektów unijnych
oraz kompleksowe regulacje dotyczące oceniania uczniów.
Zmienia się także Karta Nauczyciela i określone w niej zasady przedłużania stażu.
Większość zmian wchodzi  w życie już 31 marca 2015 roku.

Zmiany dotyczące oceniania, klasyfikowania i promowania w szkołach dla dorosłych. Od roku szkolnego 2015/2016 trzeba będzie uczulić opiekunów poszczególnych semestrów, by zwrócili uwagę na wprowadzone różnice przy klasyfikowaniu i promowaniu słuchaczy pełnoletnich
i niepełnoletnich.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie-zmiany 2015/2016 rok

Wydłużenie z 3 do 5 lat okresu, w którym możliwe będzie poprawienie wyniku egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
wprowadzenie procedury unieważnienia części egzaminu na wniosek zdającego
oraz procedury weryfikacji otrzymanych punktów

Uprawnienia do zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie
W ustawie o systemie oświaty uporządkowane zostały przepisy dotyczących katalogu osób uprawnionych do zdawania egzaminu. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie będzie przeprowadzany dla:
  1. uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników oraz uczniów szkół policealnych,
  2. absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników oraz uczniów szkół policealnych,
  3. osób, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy,
  4. osób dorosłych, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych, o której mowa w art. 53c i 53d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.),
  5. osób spełniających warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 5 UoSO (egzaminy eksternistyczne).
Egzamin u organizatora kursu zawodowego
Ustawa umożliwia przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie przez organizatorów kursów zawodowych.

Weryfikacja liczby punktów
Do ustawy został wprowadzony opis trybu weryfikacji sumy punktów na części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Powstała możliwość składania przez zdającego umotywowanego wniosku o weryfikację sumy punktów z elektronicznego odczytu karty odpowiedzi w części pisemnej egzaminu, ale także o weryfikację sumy punktów z elektronicznego odczytu karty oceny w części praktycznej egzaminu.

PROCEDURA WERYFIKACJI PUNKTÓW
KROK 1
Zdający składa wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu do karty oceny lub do karty odpowiedzi lub do dokumentu, jeżeli rezultatem wykonania zadania egzaminacyjnego jest dokument.
KROK 2
Okręgowa komisja egzaminacyjna, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, dokonuje weryfikacji sumy punktów.
KROK 3
W ciągu 14 dni od daty wpływu wniosku, dyrektor OKE jest obowiązany powiadomić wnioskodawcę o wyniku rozpatrzenia wniosku.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma przyznanych punktów zostanie podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu oraz wydaje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, jeżeli zdający uzyskał wymaganą do zdania tego egzaminu liczbę punktów.
Możliwość unieważnienia części praktycznej egzaminu na wniosek zdającego
Zdający będzie miał prawo złożyć zastrzeżenia do nieprzestrzegania przepisów dotyczących organizacji i przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem należy składać w terminie 2 dni roboczych od dnia przeprowadzenia części praktycznej tego egzaminu do dyrektora OKE. Jeżeli rezultatem wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych był wyrób lub usługa, dyrektor OKE zobowiązany jest zwrócić się do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o przedstawienie wyjaśnień dotyczących wniesionych przez zdającego zastrzeżeń. W przypadku uznania zastrzeżeń dyrektor OKE, w porozumieniu z dyrektorem CKE, może unieważnić część praktyczną egzaminu dla tego zdającego. Wówczas musi wyznaczyć termin ponownego przystąpienia do tego egzaminu. W ciągu 14 dni od wniesienia zastrzeżeń dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zobowiązany jest poinformować zdającego o sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń.
Procedura unieważnienia egzaminu w przypadku niesamodzielnego wykonania zadania:
Zdający zyskał też prawo do złożenia wniosku o zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą zamiaru unieważnienia części praktycznej egzaminu. Wniosek przysługuje zdającemu, któremu dyrektor OKE zamierza unieważnić część praktyczną egzaminu z powodu niesamodzielnego wykonywania zadania egzaminacyjnego stwierdzonego podczas sprawdzania i oceniania zadania. Po stwierdzeniu niesamodzielności wykonania zadania, dyrektor OKE zobowiązany będzie przekazać zdającemu informację o zamiarze unieważnienia części praktycznej tego egzaminu. Zdający będzie mógł w ciągu 2 dni roboczych złożyć wniosek do dyrektora OKE o wgląd do dokumentacji dotyczącej zamiaru unieważnienia. W terminie 7 dni od daty otrzymania wniosku dyrektor OKE zobligowany będzie do umożliwienia zdającemu wglądu do dokumentacji i złożenie wyjaśnień w tej sprawie. Na tej podstawie dyrektor OKE będzie rozstrzygał o unieważnieniu danej pracy i w ciągu 14 dni od wpłynięcia wniosku - zobowiązany będzie do powiadomienia zainteresowanego o wyniku rozstrzygnięcia. W przypadku unieważnienia, zdający nie zdaje egzaminu i nie otrzymuje świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie.

Dyrektor szkoły nie mając możliwości przekazania informacji o zamiarze unieważnienia pracy egzaminacyjnej, będzie zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym dyrektora OKE. Wówczas dyrektor OKE, w porozumieniu z dyrektorem CKE, będzie rozstrzygał w sprawie unieważnienia pracy.
Jeżeli zdający nie złoży wniosku o wgląd do dokumentacji, dyrektor OKE, w porozumieniu z dyrektorem CKE, będzie rozstrzygał w sprawie unieważnienia pracy. W tej sytuacji zdający w uzyskawszy informację o unieważnieniu pracy - będzie mógł złożyć wniosek o wgląd do dokumentacji dotyczącej unieważnienia. Świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zdający otrzyma, jeśli w wyniku rozstrzygnięcia praca nie zostanie unieważniona i zdający uzyska liczbę punktów umożliwiającą zdanie egzaminu.

Wydłużenie możliwości ponownego zdawania egzaminu
Po upływie 5 lat (licząc od dnia, kiedy zdający po raz pierwszy przystąpił do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie) i:
  • nie zdał jednej części egzaminu,
  • nie przystąpił do części pisemnej lub części praktycznej egzaminu w wyznaczonym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej terminie, lub
  • przerwał ten egzamin
- będzie mógł przystąpić do egzaminu w pełnym zakresie.
Aktualnie okres ten wynosi 3 lata. 

(Ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw.)


Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty

oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.7)

  •  kryteria i zasady przeprowadzania rekrutacji,

  •  procedury odwoławcze,

  •  możliwość zatrudniania w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania,

  •  zakres informacji o dzieciach nieprzyjętych przekazywanych organom prowadzącym przez dyrektorów przedszkoli  (od 1.01.2015r.).


 Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty

oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.811)

  •   szkolnym zestawu podręczników (bez wskazania terminu),

  •  podawanie do publicznej wiadomości obowiązującego w roku 

  •  zapewnienie uczniom szkół podstawowych i gimnazjów  bezpłatnego dostępu do podręczników albo materiałów edukacyjnych zastępujących podręcznik a także materiałów   ćwiczeniowych

  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty

    (Dz.U.2014.642) 

  • odroczenie spełniania obowiązku szkolnego:

  • na wniosek rodziców złożony do 31 grudnia,

  • na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej

  • możliwość zatrudniania w klasach I-III lub świetlicy asystentów nauczycieli,

  • - doprecyzowanie organizacji zajęć świetlicowych.


 Ustawa z 30 października 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty…
 (Dz.U poz 1265),

tzw. ustawa sześciolatkowa, realizowana od 1 września 2014 roku



Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół
(Dz.U.2014.803)

  • od 1.09.2014r. dyrektor może postanowić o stosowaniu podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie dotyczącym przygotowania dzieci do posługiwania  się językiem obcym nowożytnym,

  • od 1.09.2015r. obowiązek nauki języka obcego dla dzieci 5-letnich; od 1.09.2017r. dla pozostałych dzieci,

 zakres wiadomości i umiejętności, jakimi ma dysponować uczeń kończący klasę III szkoły podstawowej (bez wyodrębniania po klasie I i II).

 

  

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów publicznych

(Dz.U. 2013 poz. 520)

 

Przepisy weszły w życie 1 września 2014 roku

  • nowa formuła sprawdzianu i egzaminu maturalnego
  • technika- egzamin w nowej formule przeprowadzony w 2015/2016/ zniesienie prezentacji maturalnych

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2014 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U.2014.1084)

 

  • do 31 sierpnia 2020 r. zajęcia z języka obcego w przedszkolu może prowadzić nauczyciel przedszkola, który legitymuje się świadectwem znajomości języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym bez ukończonych studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego z zakresu wczesnego nauczania danego języka obcego

     

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U.2014.478)

  • od 1.09.2014r. zapewnienie nauki religii i etyki każdemu

  •  uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z  tego przedmiotu,

  •  pisemna forma oświadczenia udziału w zajęciach  z religii lub etyki (z zachowaniem dotychczasowej możliwości zmiany),

  •  organ prowadzący organizuje naukę religii lub etyki w grupie międzyszkolnej, jeżeli w przedszkolu lub szkole na naukę eligii lub etyki zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów


NOWA


Klasyfikacja zawodów – rozporządzenie MEN z 8 sierpnia 2014. (Dz.U.poz. 1140)


1 września 2016 roku wszystkie oddziały przedszkolne funkcjonujące w szkołach podstawowych przekształca się w przedszkola

Tym samym szkoła stanie się z mocy prawa Zespołem  Szkolno – Przedszkolnym.
To wiąże się z koniecznością dostosowania przedszkola do wymogów przeciwpożarowych.


Nowe zasady prowadzenia
dokumentacji szkolnej –
Rozp. MEN z 29 sierpnia 2014 roku w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne… dokumentacji (Dz.U.poz.1170)
Weszło w życie 3 września 2014 r.

  • godziny karciane na świetlicy bez osobnego dziennika

  • inny dziennik - jeśli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania (…),a w szczególności zajęć z zakresu pom. psych.-ped – patrz paragraf 13 rozp

  • wpis do księgi dopiero w momencie rozpoczęcia nauki, chronologiczny według dat rozpoczęcia nauki w szkole

  • nauczyciel odnotuje usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności, ma to ułatwić dokumentowanie potrzebne do klasyfikowania

  • słuchacz w szkole dla dorosłych sam podpisze listę(każde zajęcia)

  • dostęp do elektronicznego dziennika zawsze bezpłatny dla uczniów

  • prowadzenie dziennika zajęć przedszkola-obecność w danym dniu


Szkolna wycieczka na terenie Polski bez dodatkowego ubezpieczenia
–zmieniające rozp. MEN z 28 sierpnia 2014 w sprawie warunków i sposobów organizowania krajoznawstwa
(Dz. U. poz 1150)


Więcej danych w systemie informacji oświatowej
nowelizacja z dnia 27 sierpnia 2014 roku rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych gromadzonych w bazach danych oświatowych, zakresu danych…
(Dz. U. poz. 1149)

  • Ustawa z dn.12.12.2013 o cudzoziemcach (Dz. U. z 2013r. poz. 1650 ze zm.

  • Dane o nauczycielach korzystających z urlopu rodzicielskiego

 

Kurs kwalifikacyjny poprowadzi placówka akredytowana
– zmieniające rozp. MEN z 8 sierpnia 2014 roku
(Dz. U. poz 1142)
 w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Od 1 stycznia 2015 kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli poprowadzi akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli


Rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Podpisane 28 sierpnia 2014 r. (Dz. U poz. 1157)


Weszło w życie 9 września tego roku


Rządowy program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”

na lata 2014 – 2016

kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki, zapobieganie problemom i zrachowaniom problemowym dzieci i młodzieży, promowanie zdrowego stylu życia, zadania programu na poziomie wojewódzkim będą finansowane  lub dofinansowane w ramach udzielanych dotacji i realizowane przez jst oraz organizacje pozarządowe na podstawie porozumień zawartych z wojewodą,

rezerwa celowa w 2014 r. w wysokości 6 mln zł; w kolejnych nie wyższa niż 6 mln zł rocznie.


SYSTEMATYCZNE ZWIĘKSZANIE DOSTĘPNOŚCI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:


od 1 września 2015 r. dzieci 4-letnie będą miały prawo do korzystania
z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego,


od 1 września 2017 r. dzieci 3-letnie będą miały prawo do korzystania
z wychowania przedszkolnego.


Od 1 września zmniejsza się limity zarobków emerytów i rencistów


Od 1 września 2014 zmianie ulegają kwoty przychodu odpowiadające 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stosowane przy zwiększeniu albo zmniejszeniu emerytur i rent


Limity obowiązują w okresie 01.09.2014r do 30.11.2014r.


Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 czerwca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. poz. 922).


Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego  nauczycieli obowiązująca

od 01.09.2014r.


http://8.g.infor.pl/p/_wspolne/pliki/1167000/1167866-stawki-wynagrodzenia-zasadniczego-nauczycieli-2014.jpg


 


 


Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze