modyfikacja 22.01.2010 19:04 | odsłon 1354

Warunki kształcenia i rozwoju w powiecie suskim

moja_ 1.gifZadania oświatowe były i są dla władz naszego powiatu bardzo ważnym elementem strategii rozwoju tego regionu zarówno w sferze szczególnej dbałości o wzrost poziomu jakości pracy dydaktycznej i wychowawczej podległych szkół i placówek oświatowych jak również ciągłego podejmowania działań inwestycyjno-modernizacyjnych istniejącej bazy szkolnej i sportowo-rekreacyjnej służącej młodzieży.


Szkoły i placówki

Powiat suski jest organem prowadzącym dla 6 szkół ponadgimnazjalnych rozmieszczonych w 3 miastach powiatu (Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Jordanów). Młodzież może wybrać zarówno odpowiedni dla siebie typ szkoły : liceum ogólnokształcące, liceum  profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa, jak i odpowiedni zawód lub profil w każdym z tych typów ( np. 14 kierunków kształcenia w technikach). Co roku analizowane jest zainteresowanie młodzieży kierunkami kształcenia i tendencje na rynku pracy tak, aby dostosować do nich ofertę szkół.
Szczególną troską objęte są dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym oraz  z niepełnosprawnościami sprzężonymi, dla których w Makowie Podhalańskim działa prowadzony przez powiat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a w Juszczynie Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno –Wychowawczy powstały przy wsparciu powiatu.
Od roku 2007 powiat realizuje także nowe zadania z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w dwóch placówkach SOSW w Makowie Podhalańskim oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suchej Beskidzkiej obejmując opieką w chwili obecnej ponad 40 małych dzieci.

Pracownie i wyposażenie

Powiat dokłada wszelkich starań, aby placówki dysponowały odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym. W ramach rządowego programu wszystkie zespoły szkół zostały wyposażone w nowoczesne pracownie komputerowe oraz centra informacji multimedialnej.
Staramy się również o ciągłe doposażanie pracowni zawodowych, niezwykle istotnych w przygotowaniu uczniów zarówno do egzaminu zawodowego jak również do przyszłego wykonywania zawodu. W związku z tym powiat złożył w 2009 roku wniosek o dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego projektu zakładającego utworzenie nowoczesnych pracowni zawodowych w ZS im. W. Witosa i ZS im. W. Goetla  w Suchej B. oraz w ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie.

Infrastruktura sportowa

Powiat może się również pochwalić znakomitą infrastrukturą sportową przy szkołach. W ostatnich latach gruntownie zmodernizowano salę gimnastyczną w ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej a także oddano do użytku dwie nowe sale gimnastyczne w ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego w Jordanowie oraz w ZSO w Suchej Beskidzkiej. W chwili obecnej 5 na 6 zespołów szkół posiada bardzo dobre warunki do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. W 2009 roku ruszyła również budowa nowej sali gimnastycznej przy ZS im. św. J. Kantego w Makowie Podhalańskim.

Kadra pedagogiczna

 Oprócz szczególnej dbałości o bazę bardzo ważnym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na jakość kształcenia jest dobrze wykształcona kadra pedagogiczna, która ciągle podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w różnych formach dokształcania i doskonalenia. Corocznie kilkunastu z nauczycieli jest nagradzanych za szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Bezpieczeństwo

W zakresie zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży na terenie szkół – w celu ograniczenia niepożądanych zjawisk w każdym budynku funkcjonuje sieć monitoringu wizyjnego, a w dwóch największych zespołach szkół (ZS im. W. Goetla oraz ZS im. W. Witosa) wykonano ogrodzenia wokół terenu szkolnego.

Pomoc materialna

Aby wesprzeć kształcenie uczniów pochodzących z rodzin będących w  trudnej sytuacji materialnej Starostwo Powiatowe zrealizowało w latach 2004 - 2009 cztery programy stypendialne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach których wypłacono uczniom stypendia o łącznej wartości ponad 2 000 000 zł.
Dodatkowo co roku powiat przekazuje szkołom środki na wypłatę stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe (w ostatnim roku było to 28 000 zł).  
Doceniane są także indywidualne sukcesy naszych uczniów w skali kraju, jak i Europy – poprzez ufundowanie specjalnej nagrody Zarządu.

Projekty w szkołach

Dzięki aktywności w pozyskiwaniu środków unijnych szkoły realizują projekty, które przyczyniają się do poprawy jakości i zwiększenia atrakcyjności kształcenia poprzez zapewnienie uczniom bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych, kursów językowych i kursów zawodowych, a także wyposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć. Przykładem może tu być ZS im. W. Witosa, który już zrealizował taki projekt, oraz ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej oraz ZS im. bł. ks. P. Dańkowskiego, które są obecnie w trakcie ich realizacji. Projekty te finansowane są przede wszystkim ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Osiągnięcia

Dzięki wszystkim powyższym działaniom zmierzającym do stworzenia możliwie najlepszych warunków rozwoju osobistego i zdobywania wiedzy, a przede wszystkim dzięki aktywności i zapałowi młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat suski, nasi uczniowie osiągają corocznie znakomite indywidualne i zespołowe wyniki w konkursach, olimpiadach i zawodach różnego szczebla, także krajowego, jak również mogą się pochwalić ponadprzeciętnym poziomem zdawalności matur. Jak wynika z danych OKE w Krakowie za rok szkolny 2008/2009, technika z naszego powiatu są na I miejscu w województwie pod względem zdawalności, a biorąc pod uwagę średnią zdawalność matur ze wszystkich typów szkół nasz powiat jest na II miejscu.
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze